10 rad, jak být prosperující kouč od Steve Chandlera

Steve Chandler je jeden z mých mentorů a koučů, které uznávám jako velké odborníky. Jeho učení mi vždy pomáhalo a pomáhá při práci s velmi úspěšnými lidmi, kteří mají nebo jsou připravení mít velký dopad.

Miluji koučování, vedení lidí a práci s nepořádkem v jejich myšlení. Pokud jste kouč a chcete dosáhnout exponenciálního růstu své praxe, chcete mít dobře platící klienty na dlouhodobé kontrakty, tak mě kontaktujte. Pracuji s klienty vždy min. 1,5 roku a sloužím maximálně 5 klientům, abych je mohl powerfully vést a koučovat.

10 nejdůležitějších dovedností podle Steve Chandlera

1. Prodávej prožitek nikoliv koncept

Dnes si koncepty kupujeme ve většině kurzech, workshopech a přednáškách. Je jedno jestli to je online nebo živé setkání, většina lektorů a koučů nabízí koncept.

Vaši klienti většinou nevědí, co je skutečné koučování a vedení. Protože je každý kouč úplně jiný, využívá jinou koučovací techniku a jinou formu vedení, tak není možné své nákupní rozhodování založit na ničem, co by se dalo porovnat.

Pokud budete nabízet koncepčně své koučování jako způsob, jakým si účtujete peníze, jaké máte vzdělání a certifikace, jak pracujete, co slibujete atd., tak si váš koncept lidé většinou nekoupí.

Vaši klienti potřebují prožitek. Potřebují vědět, že jejich investice je dobrá. Potřebují vědět, že existuje cesta, jak mohou dosáhnout svého cíle/snu.

Pokud chcete pro sebe objevit systém, jak si vytvářet klienty, užívat si to, a přitom dělat jen to co milujete, tak sledujte mé workshopy, nebo mě kontaktujte.  

2. Nevěřte sami sobě

Spoléhat se na svou mysl je bláznovství. Zejména při využívání koučinku jako techniky pro dosahování cílů a zájmů vašeho klienta. Pokud se spoléháte na sebe, tak velmi často se nemůžete spolehnout ani na svůj time management.

Jako kouč potřebujete případové studie, fakta, realitu a jistotu. Veďte si aktivní deník úspěchů, který si čtete před každým koučinkem. Je to deník, který vám pomůže si neustále připomínat příběhy vašich klientů a jejich úspěchy. Lidé milují příběhy.

Nevěřte sami sobě, že si vzpomenete na všechny příběhy a úspěchy.

3. Nechte svou specializaci, ať si najde ona vás

Většina certifikovaných kurzů vás nabádá, abyste si našli svou specializaci hned na začátku své praxe a na tu se zaměřili.

Tohle je ten největší kontraproduktivní nesmysl, se kterým jsem se v praxi setkal. Většina velmi úspěšných koučů nemají žádnou specializaci, jelikož by je omezoval. Nemohli by pomoci lidem, kteří jejich pomoc skutečně potřebují.

Spousta koučů začnou po absolvování certifikovaného kurzu koučovat svou specializaci – životní koučink, vztahový koučink, leadership koučink atd. Jenže pak nemají klienty.

Jediná specializace, která mi dává smysl je ta, která si vybere vás. Vaše specializace já napsána vaším životním příběhem a tím, jakou máte jedinečnou schopnost. Svou jedinečnou specializaci poznáte, toto setkání bude nezapomenutelné.

Pokud chcete pro sebe chcete objevit svou jedinečnou schopnost, tak jsem si vytvořil dotazník, díky kterému odhalím, co je vaší jedinečnou schopností, talentem, darem a v čem máte největší potenciál uspět. Kontaktujte mě. Dotazník si již udělalo stovky mých klientů a vždy na něj reagovali slovy: „To jsem přesně já.“ Nenabízím vám jen koncept toho, kdo jste, ale i konzultaci, jak toho ve své praxi kouče využít a jak k sobě přivolat svou specializaci.

4. Nestačí být jen dobrý v bytí koučem

V koučinku, stejně jako v leadershipu, atletice, hokeji, divadle nebo zpěvu je požadováno, abyste dosahovali mistrovství. Každý den se musíte dívat na to, jak můžete své koučovací dovednosti zdokonalit o dalších 5%.

Dost dobrý není dost dobrý.

Být koučem je jako lezení na horu bez vrcholu. Díky tomu je koučování tolik zábavné. Vaše povolání je nekonečná cesta nahoru. Čtěte knihy, sledujte nejlepší kouče na světě, poslouchejte jejich koučinky a objevujte pro sebe, co říkají a jak to dělají přímo na hřišti. Nestačí sedět v hledišti, ale je potřeba vše objevovat přímo na hřišti. Jedině tak se můžete stát mistrem.

Vždy existuje způsob, jak můžete být ještě moudřejší a efektivnější.

Dělejte to, protože vaši klienti to dělat nebudou. Čtěte knihy, které klienti neznají a ani je nezajímají. Absolvujte kurzy a přednášky, na které vaši klienti nemají čas. Buďte zdrojem transformace pro vaše klienty.

Modelujte techniky těch nejlepších, upravte si je podle sebe a doplňte je o to, co vám funguje při koučinku. Až dosáhnete mistrovské úrovně, lidé nemohou přestat o vás mluvit a vyprávět o vás svým kolegům, přátelům a rodině.

Bytí koučem je o vidění jedinečnosti jiných lidí a její vynoření nad hladinu. Pokud to sami neděláte, tak s tím nemůžete pomoci ostatním.

5. Zůstaňte ve světě osobní komunikace

Co byste měli o sobě napsat v emailu, hlasové schránce nebo na webových stránkách?

Nic.

V realitě získávání klientů bez námahy neexistuje. Emailem nemůžete zahrát celou hudební skladbu, ale zazní jen jeden akord.

Přesto většina koučů tráví hodiny a dny marketingem, psaním propagačních materiálů, vytvářením reklamních kampaní a funnelů, osobním brandingem atd. Většinou ani nevědí, co to znamená ponořit do světa svého klienta. Zůstávají scvrknutí ve svém narcistickém kokonu schovávajícím se za dokonalou online vizitku jejich dokonalého života a dokonalých fotografií na sociálních sítích.

Chcete být prosperující kouč? Musíte vstoupit do světa vašich klientů.

6. Zemři ještě před samotnou bitvou

Udělejte to stejně jako Samurajové, kteří ve své mysli zemřeli sami pro sebe, aby následně v bitvě mohli svobodně tančit. Nebáli se smrti a jejich pohyby byli nečekané, nápadité, plynulé, kreativní a stali se téměř nesmrtelnými.

Můžete udělat totéž. Možná budete potřebovat peníze, ale nepotřebujete peníze vašeho klienta. Pokud se chováte tak, že potřebujete peníze klienta, tak to přestaňte dělat, protože toto chování vás nutí být potřebným. Z tohoto důvodu stalking trestný čin.

Objevte se mnou způsob, jak přestat dělat stalking, ale začněte sloužit. Váš pocit vlastní hodnoty bude každým dnem vetší a silnější. Váš pocit vlastní hodnoty je nejdůležitějším faktorem při rozhodování vašeho klienta, jestli si vámi začne spolupracovat.

7. Generujte a vytvářejte doporučení

Nežádejte o doporučení. Požádat o doporučení v lidech vyvolává pocit, že máte málo klientů. Nebuďte ubohý. Raději pro sebe objevte, jak získat doporučení, o které nikdy nepožádáš.

8. Nechte svého kouče, aby vám zvýšil váš úspěch

Nikdo nevěří koučům, kteří nemají svého kouče. Nemůžete být dobrým koučem, pokud nemáte svého kouče.

Představte si lékaře specialistu, který by vám doporučil specialistu neurochirurga a vy byste se ho zeptal, jestli by za ním šel on sám, ale on by vám odpověděl, že lékařům nevěří, nemá na něj peníze a raději se bude operovat sám.

9. Koučujete dnes někoho?

Spousta koučů dělá tu chybu, že se drží svých velkých koučovacích balíčků nebo velkých poplatků, aniž by nejdříve zaplatili své spirituální poplatky.

Pokud začínáte s koučováním, udělejte vše pro to, abyste byli koučovali. Pokud budete muset účtovat jen 100,- Kč za hodinu, udělejte to!  Čím více koučujete, tím více dostanete. Čím více dostáváte, tak tím více lidí mluví o tom, jak jste dobří. Čím více o vás lidé mluví, tím více lidí má zájem se s vámi spojit. V tomto bodě pak můžete zvednout cenu.

10. Milujte náročná období

Kdykoliv budete mít pocit, že máte náročné období, tak zpomalte. Zpomalení znamená vytvoření prostoru pro více zábavy a zjednodušení. Čím více zábavy a jednoduchosti budete mít, tím se vám vaše povolání bude líbit a tím budete úspěšnější. Co není zábavné, začněte dělat jinak, dokud se to nestane zábavným.