Naučte se rozlišovat mezi stížností a subjektivním hodnocením. Pokud si někdo stěžuje, tak hájí svůj zájem, ve kterém je nespokojený. Když někdo něco subjektivně hodnotí, tak nám vlastně říká: „záleží mi na něčem, proto hodnotím.“
Stížnost a hodnocení patří mezi řečové akty, které patří ke zdánlivě náročným rozhovorům, které každý lídr musí vést. Být dobrým ředitelem školy a lídrem jakéhokoliv týmu si vyžaduje odosobnění od stížnosti a hodnocení, které rodiče dělají. Není to útok na vás, ale jen vyjádření jejich nespokojenosti nebo zájmu.
Odpověď je jednoduchá. Protože jsou jen lidé a jejich jednání vychází z toho, co se s nimi děje vnitřně a nad tím nemají žádnou moc. Je to to, co umí nejlépe, protože kdyby to uměli něco lepšího, tak budou jednat jinak.
Pokud chcete s rodiči vaší školy budovat a rozvíjet důvěru, tak můžete využít tyto dva přístupy:
1) Jedná-li se o stížnost, tak:
2) Jedná-li se o subjektivní negativní hodnocení, tak:
Být takový ředitel školy (lídr) si bude vyžadovat velkou odvahu a ochotu být zranitelný. Většina ředitelů škol nemají dost odvahy, proto se uchýlí ke konverzaci, ve které začnou obhajovat, vysvětlovat a hájit to, jak mají vše v pořádku. Tento způsob jednání vede k narušení důvěry a vytvoření tzv. cyklu nedůvěry. Vaše důvěryhodnost je závislá na tom, jak jaký máte upřímný zájem o rodiče a jejich dobrý pocit.
Není důležité, jak se cítíte důvěryhodní, ale jak vás důvěryhodné vnímají rodiče.
Tento způsob jednání si vyžaduje určitou úroveň osobní vyzrálosti a vnitřní rovnováhy. Je to jednání, které není zcela přirozené a lídři by se ho měli naučit. Dokázat autenticky naslouchat a dostat se za to, za koho se považujeme je královskou disciplínou leadershipu.