Jeden způsob, jak nemít přesvědčení

Každý z nás má různá přesvědčení o tom, že něco nemůže fungovat, že nemůžeme dosáhnout úspěchu, že nikdy nebudeme mít peníze, nebo že nedokážeme zhubnout atd. Jak nemít tato přesvědčení?

Na jedné z přednášek Wernera Erharda jsem měl možnost prožít koučink, na kterém řekl:

„Potřebuješ nějaké vysvětlení nebo získat víru, že stojíš na podlaze? Věřím, že nepotřebuješ mít jakékoliv přesvědčení o funkčnosti podlahy, přesto vše bude dobře fungovat. Když nebudeš mít přesvědčení o gravitaci, tak taky bude dobře fungovat.

Jediné, co potřebuješ, je jen věřit věcem, o kterých pochybuješ. Nemůžeš myslet na něco, čemu už věříte.“

Werner Erhard

Lidské bytí je jen svět významů. Lidé jsou jen stroje vytvářející významy. Všemu kolem nás dáváme neustále nějaký význam a když uvěříme, že je něco bezpečné a funkční, tak na to přestaneme myslet a díky tomu nemáme o tom žádné přesvědčení.

Toto rozlišení je klíčovým pro každého lídra, který vede sebe a ostatní. Bude-li mít lídr důvěru týmu a všichni budou věřit v záměr a smysl mise, tak nebudou existovat žádná přesvědčení, která by stála na cestě za vítězstvím.

Vnímám sebe a ostatní jako stroje vytvářející významy, kterým uvěří, nebo o nich začnou mít nějaká přesvědčení.

Attachment Autentičnost Being a leader Breakdown Brnění Clearing Cíle Defaultní budoucnost Deklarace Dichotomie Dát své slovo Důstojnost Efekt rozbitého okna Emoce Epidemie Exponenciální koučink Flowave planner Integrita Jazyk Kdo skutečně jsem Kontext Konverzace k akci Koučink v praxi Leadership Nabídka Naslouchání Nálada Odpuštění Ontologie Plánovací kalendář Pocit vlastní hodnoty Pozvánka Požadavek Příkaz Rodičovství Sebeúcta Slib Spánek Spánková deprivace Strach Strategie Vytvořená budoucnost Vztahy Zloba Úzkost