Lídr nebo kouč není rádce

Být dobrým lídrem a tím pádem i dobrým koučem si vyžaduje zastavit touhu radit. Většina z nás má syndrom „řešitelem problémů“. Pokud jste četli můj článek 5 konverzačních domén lídra, tak už víte, že „řešitelé problémů“ jsou na třetí úrovni konverzační domény lídra. Tato úroveň je ideální pro konzultanty a experty, ale pokud chcete efektivně vést a koučovat klienty nebo tým, tak je dobré pohybovat se mezi 4 a 5 úrovní.

Zkroť rádcovské monstrum

 Přiznám se, že i já (také jsem jen člověk) mám tendenci padat do pasty rádcovství. Čím déle koučujete a vedete lidi, tím více vidíte opakující se vzorce chování a jednání. Dokážete předvídat, co lidé řeší a jakou radu jim můžete říct. Proto při své praxi využívám těchto několik doporučení, které jsem získal od Michael Bungay Stanier:

 1. Zůstaň zvědavý o něco déle a nespěchej se svou radou.
 2. Nesnaž se klienta opravovat a nebudeš potřebovat vyprávět příběh, který vede k poskytnutí rady.
 3. Přestaň nabízet radu s otazníkem.
 4. Při koučinku se ptej jen na jednu otázku a najdi skutečný problém, nikoliv první problém.
 5. Zkrať úvod tvého rozhovoru, pokud znáš otázku, tak se rovnou zeptej.
 6. Otázku fungují jen tehdy, když druhá strana mluví.
 7. Zkroť své rádcovské monstrum.
 8. Vyzvi své klienty k 5% zlepšení v jejich růstu, objevování a učení.
 9. Tvá práce je ve vytvoření prostoru pro objevení pro sebe, nikoliv pro učení se nových informací (learning vs. discovery for yourself).
 10. Mnohem častěji začínej s CO namísto PROČ.
 11. Autenticky naslouchej odpověď – být vyslyšen.
 12. Oceň jakoukoliv odpověď.

Dvě nejsilnější techniky kouče a lídra

Vyzkoušejte si je! Zní velmi jednoduše, přitom jsou pro každého z nás velkou výzvou. Pozorujte, jak tyto dvě jednoduché techniky málokdo umí efektivně používat:

 1. Zkontroluj po každé odpovědi pomocí otázky, zda tam není ještě něco otázkou: „A co dalšího?“
 2. Užívej si nejúčinnější nástroj kouče a lídra – ticho. Ticho je měřítkem tvého koučovacího úspěchu. Znamená to, že klient (člen týmu) přemýšlí a nemá co dalšího říct). Získal velké uvědomění, které může změnit vše. Když už mám pocit, že mlčíte dlouho – užívej si tvé ocenění – udělal jsi dobrou práci.