Nálada: cítíte se tak, jak myslíte

Snad každý z nás zažil situace silných emocionálních zážitků, které ovlivnily jeho zbytek dne a někdy trvaly i několik měsíců. Zjistili jste, že vás v práci pomlouvají, váš kamarád vám neřekl, že bude mít svatbu, vaše žena projevila nelibost, když jste se v neděli chtěli dívat na TV, kde dávají zápasy UFC – MMA.

Naše náhlá změna nálady, má stejnou příčinou souvislost jako kašel při nachlazení. Každý špatný pocit je výsledkem našeho deformovaného myšlení a našeho nelogického pesimistického postoje.

Myšlenky tvoří špatnou náladu

Odborníci na kognitivní terapii, jako je například David D. Burns, M. D. doporučují, když vás přepadnou negativní myšlenky (to se nemělo stát, tohle není pěkné, to se nedělá, vše je špatně, takhle to dál nejde, to nezvládnu, vše je špatně atd.):

Vše o náladách najdete v článku – Nálada

„Identifikujte tyto negativní myšlenky, které vás napadli těsně před tím, než jste začali mít negativní náladu. Tyto myšlenky tvoří tuto negativní náladu. Pokud se je naučíte přepisovat, dokážete si náladu změnit.“

Někteří z našich klientů jsou k tomuto tvrzení skeptičtí. Jejich negativní myšlení se jim v určitých situacích stalo natolik samozřejmé a automatické, že ho považují za běžnou součást života. Probíhají jim myslí automaticky, aniž by vynaložili sebemenší úsilí na jejich vkládání. Je to stejné, jako když nepřemýšlíte, jak držet zubní kartáček.

Za změny nálady nemohou skutečné události

Souvislost mezi tím, jak myslíte, a tím, co cítíte, vytváří, jak se budete chovat a co budete slyšet. Negativní nálada je výsledkem jen toho, jak se vám vzniklá situace jeví – jak se na danou situaci díváte. To, jak se vám daná situace jeví, ovlivňuje, jakou budete mít produktivitu.

Abychom jakoukoliv situaci mohli prožít, musí nejdříve dojít k jejímu zpracování v naší hlavě, která ji dá význam. Než to, co se vám děje, procítíte, musíte to pochopit. Jinými slovy, jen vy dáváte význam jakékoliv situaci, která se vám děje. Mozek na situace reaguje v závislosti s vašim kontextem k dané situaci.

Příklad:

Chcete se dívat na zápas UFC a v tom vám žena řekne: „Lásko, je potřeba vynést koš a zamést dvůr.“ Přestože neříká: „Mě vadí, že se díváš na TV a nic neděláš.“ Tak vy dané situaci dáváte význam v kontextu vašeho přesvědčení o dané situaci a v hlavě vám na nevědomé úrovni proběhne: „Nejsem žádný hlupák, nedá mi chvilku pokoj, myslí si, že nic nevím?“ Na základě toho reagujete: „Můžeš mě prosím nechat chvilku v klidu. Za celý týden jsem se nezastavil a teď si chci na chvilku sednout a podívat se blbých 50 minut na televizi. Tohle mě fakt štve, jsi úplně bezohledná. Navíc by ses mohla podívat dětem do pokoje, kde mají pěkný bordel.“ Žena potichu odejde, ale už nedokážete sedět a užívat si zápasy MMA. Vstanete a s touto náladou jdete udělat věci, co vám žena řekla. Boucháte dveřmi, nadáváte na jiné věci, které nejsou dodělané atd.

V hlavě nám probíhá vnitřní dialog, při kterém si interpretujeme řadu myšlenek přes jakýsi filtr, který nazýváme „kontext“.

Vaše emoce jsou utvářeny vašimi myšlenkami a nikoliv skutečnými událostmi. Ještě před tím, než se dostaví nějaké emocionální reakce, musí se veškeré prožitky zpracovat v hlavě a musí získat vědomý význam.

Váš Kontext (pomyslný filtr) ovlivňuje vaše vnímání

Vaše emoce a nálady budou normální, budete-li chápat, co se děje. Pokud budou situace, do kterých se dostáváte zkreslené nebo deformované přes jakousi kognitivní čočku „Kontext“, budou vaše emocionální reakce abnormální. Stáváte se iluzionista, který vytváří vaší iluzi reality. Věříte vaší interpretaci dané situaci, přestože v realitě neexistuje.

Změňte si svou náladu pomocí kognitivního cvičení.

Vaším mentálním vězením v negativní náladě je iluze. Je to vaše mystifikace, kterou jste vytvořili na základě svých přesvědčení, ale vypadá reálně, protože ji reálně cítíte.

Tagy: