Nálada je jako virus

Potkali jsme se s Williamem opět u mě v Brně. Tentokrát jsme se šli projít do centra města, kde jsme navštívili několik klasických obchodů a hospod a pak pár těch nejdražších. Všude jsme měli za úkol každý sám něco koupit (maličkost). Cílem nebylo utrácet, ale zažít a načichnout prostředím daného obchodu.

„Čeho sis Williame všiml, když jsme procházeli restaurace a obchody od těch nejlevnějších až po ty nejdražší?“ Pousmál se na mě a pohledem se díval na jednotlivé věci, které si koupil a leželi před ním na stole. Byly to artefakty, ke kterým se vztahoval příběh a které v něm jednoznačně zanechávaly emoce. Pozvedl zelené jablko, usmál se a pohladil ho.

Nadšeně řekl: „Zelenina a ovoce u Marušky. Ani jsem se nezeptal, jestli paní prodavačka byla přímo paní Maruška. Je až doslova kouzelné, jak její úsměv, slova a ta atmosféra zanechala na mě takový vliv. Úsměv jsem rozdával i já ještě několik desítek minut na ulici, než jsem přišel do pekařství.“ Položil jablko na stůl a zvedl sáček s rohlíkem z nejdražší pekárny v centru města. „V tomto obchodě jsem se cítil divně, jako bych člověka, který mě obsluhoval obtěžoval a byl naštvaný, že jsem si koupil jen jeden rohlík a vyrušil jsem ho při psaní na smart telefonu. Odcházel (spíše skoro utíkal) div jsem nevrazil do přicházejícího dalšího zákazníka.“

Znova přejel očima vše, co si koupil a chvilku přemýšlel. Začal všechny věci a jídlo třídit na dvě hromádky. „Abych odpověděl na tvou otázku. Všiml jsem si, jak atmosféra a chování prodavačů ovlivňuje atmosféru uvnitř obchodu a přenáší se na zákazníky.“ Rukama si k sobě přisunul hromádku, ve které leželo jablko od Zelenina a ovoce u Marušky. „Tato hromádka ve mně zanechává krásný pocit a těším se, až budu některé věci darovat dál a jak si sním tohle jablko.“ Opřel se do opěradla pohodlného křesla ve Starbucks Coffe, podíval se na mě a z jeho obličeje bylo vidět, že mu něco došlo.

„Přestože u nás ve firmě neděláme B2C obchod, tak stejná atmosféra ovlivňuje každého z nás. Jsou dny, kdy procházím kancelářemi a mám chuť se dát s každým do řeči a jindy cítím, že bude lepší zmizet. Po chvilce každého odbiji stručnou odpovědí ve stylu – zdržuješ mě. Máme jednu kancelář, do které vždy vstupuji s již podrážděnou náladou.“

Nálada je jen stav naší mysli

Nenechal jsem Williama říct další slovo a skočil mu do řeči. „Ano, čekal jsem na to slovo – Nálada! Co vše víš o náladě?“ Přestože se to zdá jednoduchá otázka, tak William začal přemýšlet a přiznal, že nic moc. „Buď máš dobrou nebo špatnou náladu.“

Vše o náladách najdete v článku – Nálada.

„Většina z nás každý den žije život tak, jako by byli jejich nálada. Říkají, dnes mám blbou náladu, raději se mi vyhýbejte. Chovají se, jako by oni byli tou náladou. Ztotožňují se svou náladou a jejich já je jejich nálada. Nálada jim změní obličej, změní jazyk a začne měnit i jejich okolí. V horším případě se stane jako virem, který postupně nakazí i ostatní lidi v jejich okolí.“ Nechal jsem teď Williama vstřebat, co jsem mu řekl a pro jistotu se zeptal „Rozumíš tomu, co říkám?“

„Úplně jsem nepochopil, co myslíš tím, že se lidé ztotožňují se svou náladou. Jak myslíš to, že nejsou jejich nálada? Jejich nálada přeci vytváří to, kdo pro sebe a druhé jsou?!“

Nehnul jsem ani trochu hlavou, aby William věděl, že mu autenticky naslouchám. „Ani ty, ani já nejsme to, co si myslíme, že jsme nebo víme, že jsme. Naše nálada je jen stav naší mysli a našeho vědomí, které můžeme rozdělit na předvědomí, vědomí a nevědomí (o tom, ale někdy jindy). Pokud se tedy začneš považovat, že ty jsi tvůj stav vědomí, tak to ti dá jen jeden způsob tvého bytí a jednání. Ztratíš svou svobodu jednat a být lídrem sám sebe a efektivně uplatňovat leadership jako své sebevyjádření.“ Věděl jsem, že tohle je těžké téma, protože když jsme ho slyšel poprvé z úst mého učitele Wernera Erharda, tak jsme si říkal, co je to za filozofické závěry. Proto jsem vytvořil prostor a čas, aby William vše mohl pro sebe objevit.

„Mirku, tvrdíš tedy, že si neuvědomujeme, že sami sebe považujeme za to, jakou máme náladu. Chtěl bych vědět víc o tom, co je naše nálada. Protože i já sám často říkám, že mám špatný den, špatnou náladu a díky tomu se mračím, jsem nepříjemný, nechutná mi jíst, málo spím a děti od sebe odháním.“

Všechny myšlenky a názory, které jsem za svou praxi dal dohromady ohledně nálad vydá na 3 až 5 hodin čtení a diskuze. Měli jsme už jen posledních 15 minut našeho setkání, proto jsem naše setkání nasměroval k otázkám na splněné úkoly a předání vyplněných pracovních sešitů.

„Williame, o náladách uslyšíš ve videu a dočteš se ve své členské sekci na webu. Tento týden se ti zobrazí nová videa a dokumenty. Než se ale rozloučíme, tak přeci jen ti chci ještě v rychlosti předat pár informací.

Nálada je jako virus, kontaminovaná voda nebo infekce

Nálady patří do našeho emočního sebevyjádření. Na rozdíl od afektů nebo vášně, nálady mají malou intenzitu, ale větší délku trvání. Některé nálady mohou přetrvávat desítky minut, například jako nálada spojená s jablkem od Zelenina a Ovoce u Marušky, nebo dokonce několik let. Nálady jsou častou příčinou aktivování spouštěčů emočního jednání, které za normálních okolností umíme utlumit.

Například: vrátíš se domů s neklidnou, frustrovanou a nelibou náladou. První věc, co uděláš, když otevřeš vchodové dveře od vašeho domu, tak zavoláš na děti a důrazně je napomeneš, že si zase nesrovnali a neuklidili boty u dveří. Nedáš jim žádný požadavek (tak jak jsme se to učili), ale zareaguješ přes svůj kontext tvé negativní nálady a aktivuješ spouštěč emocí, za které se začneš považovat. Za normálních okolností vyrovnaní, sebejisté a objevující nálady bys je jen požádal a vyslovil požadavek na změnu stavu spolu s technologií obnovením integrity.“

Podíval jsem se na hodinky a zjistil jsem, že jsem přetáhl naše setkání o 3 minuty. Obnovil jsem integritu a pronesl poslední slova. „Zítra ti pošlu tabulku s různými náladami a vysvětlením, jak mají dopad na náš způsob bytí a jednání. Dám ti přístup ke cvičení na změnu nálady. Změnit náladu jde, jak mávnutím kouzelného proutku.

Velké téma, které transformuje kulturu prostředí tvé firmy, ale i domácnosti, bude workshop „Managing Mood“.

Pozoruj následující dny své názory a myšlenky ohledně tvé nálady.

Nálada, je jako virus a můžeš sní nakazit partnerku, kolegy v práci, celou organizaci a národy. Nálada je jako kontaminovaná voda a infekce naší společnosti, domácnosti nebo tvé firmy. Nakazíme-li se špatnou náladou v nějakém prostředí (obchod, firma, škola) tak si tuto náladu nevědomě přenášíme do jiných částí (prostředí) našeho života. Z této nálady pak není žádného úniku – máme neustále nějakou náladu. Náladu nejde odstranit, zastavit nebo nevnímat. Jediným způsobem je „Přepsat“ ji pomocí speciální metody cvičení, které tě naučím.

Ty nejsi tvá nálada!“

Tagy: