Negativní přesvědčení – JSEM NA OBTÍŽ A BEZMOCNÝ

Možná je to u vás doma stejné, jako to máme u nás doma. Každý večer přichází nepříjemná situace, kde naháníme děti do postele se slovy: „Už je čas jít spát.“

Bez ohledu na věk dětí si velmi často se svou ženou uvědomujeme, že by měly jít už dávno spát a oni ještě nemají ani zuby vyčištěné. Když jim připomeneme, že je čas jít spát, tak se jim nechce. Především když jsou děti ve věku do 9 let, tak můžete slyšet:

  • Mě se nechce.
  • Teď ještě ně.
  • Proč musím jít spát?

Když jsou starší, tak začnou říkat:

  • Ještě nejsem unavený(á).
  • Stejně teď neusnu a budu se jen převalovat.

S mou ženou Eva Andriessen máme úžasnou možnost doprovázet 3 děti k samostatnosti. V minulosti jsme tyto situace prožívali snad každý večer. Naše konverzace vypadala tímto způsobem:

„Je pozdě a musíte jít spát.
Ale nám se ještě nechce. Nejsme unavení.
Jděte si už lehnout. Zítra je škola a musíte se pořádně vyspat, zítra budete ve škole ospalí.“

Jenže, když už jsme děti dostali do postele, přečetli pohádku a odešli z místnosti, tak se ozvalo z dětského pokoje: „Tati, já mám žízeň, přineseš mi pití?“ Donesl jsem Emilce vodu a když odcházím, tak se ozve Katie a říká: „Já mám taky žízeň…“

Znáte tyto situace? 🤦‍♂️

Přestože jsme dětem řekli, že teď chceme s mou ženou čas sami pro sebe, abychom si mohli popovídat o rodičovských věcech, tak se do deseti minut objeví v místnosti všechny děti se slovy: „Mi se v pokoji bojíme, někdo tam je.“

Na tohle jsme často reagovali: „Koukejte jít hned teď do postele a přestaňte mě rozčilovat. Není se čeho bát, nikdo tam není.“

Pokud jsem dostatečně zvýšili hlas a naše hrozba zněla vážně, tak se děti podřídily a šly zpět do postele.

PZN: Neznamená to, že naše rozzlobení nutně povede k formování těchto negativních přesvědčení. Je ale důležité dětem vždy (ideálně každý večer) opakovat, že je máte rádi, milujete je takové, jací jsou, a to absolutně a bezpodmínečně. Důležité je, aby věděly, že jste se nezlobili na ně, ale na to, co udělaly. Je zásadní, aby se děti naučily rozlišovat mezi tím, kdo jsou a co udělaly. Naše děti nejsou špatné a my bychom nikdy neměli říkat nebo se chovat tak, aby jim vznikalo takové přesvědčení, přestože zrovna dělaly nevhodné věci.

Tohle bylo jedno možné řešení, ze kterého naše děti odcházely s pocitem:

👉 Na tom, co chci, nezáleží.
👉 Jsem bezmocný.
👉 Moje pocity nejsou důležité.
👉 Jsem jen na obtíž.

Pokud si děti vytvoří tyto negativní přesvědčení, tak mohou mít pocit, že ostatní lidé mají kontrolu nad jejich životem, přestanou vyjadřovat své pocity, jelikož na nich nezáleží a pravděpodobně se budou bát prosazovat své touhy, protože ostatním na tom nezáleží nebo jsou jim na obtíž.

Z toho, co víme od našich klientů a našich učitelů, tak jsme doma začali používat tuto metodu, která nám dost dobře funguje.

„Katie, beruško, vím, že právě teď stavíš domeček pro panenky. Kolik ti to ještě zabere času, než to bude hotové?“
(Většinou odpoví slovy minutu nebo chvilku, už je to skoro hotové, ale když řekla nějaký dlouhý čas, tak jsme našli kompromis).

„Vím, že miluješ stavění domečků a nejraději bys to dělal až do rána. (Potvrzení toho, že chápeme její pocity.) Moc mi na tobě záleží a mám tě rád, proto chci, aby ses dobře vyspala, měla hodně energie a mohla být zítra vzhůru celý den. Za pět minut přijdu znova, lehnu si s tebou do postele a přečtu vám všem pohádku na dobrou noc. Napsal jsem novou, kterou jsem vám ještě nečetl.

PZN: Moje slova vyjadřující, co chci, vycházejí z mé obavy, nikoliv z libovolného příkazu: „Udělej to, protože to říkám.“
Pokud si uvědomujete, že lídr je ten, který vytváří budoucnost, která by se bez něj jinak nestala, tak začnete vidět, jak moje slova vytvořila budoucnost, která se stala zájmem obou stran.

Když uběhne 5 minut, tak přijdu do pokoje a řeknu, že čas už uběhl a vždy dám dvě možnosti. „Půjdeš sama do postele, nebo tě mám odnést?“ (Vždy dětem dávejte možnost výběru v jakékoliv situaci. Pomáhá jim to vytvářet si pozitivní přesvědčení, že na jejich potřebách záleží. Také to dětem poskytuje schopnost autonomie.)

Určitě si přečtěte i mé články o spánku, které vám pomohou si uvědomit, jaký vliv na děti má modré světlo z displejů, LED osvětlení. V článcích se dozvíte, co se v nás při spánku odehrává a jak je to jeden z nejlepších léků, které si můžeme každý den sami sobě darovat.

Díky změně způsobu komunikace s našimi dětmi si o sobě vytvářejí pozitivní přesvědčení:

👌 To, co chci, je důležité.
👌 Jsem důležitý a na mě záleží.
👌 Mohu mít vše, co v životě budu chtít.