Pohádka 03 – Jak Vlčice Emilka obnovila vztah se všemi zvířátky

Mít vztah s druhým člověkem v integritě je jako lezení na horu bez vrcholu.

Hned po tom, co Emilka chytila svitek do tlamičky, rychle utíkala domů, aby si ho mohli s maminkou a tatíkem přečíst. Byla celá nedočkavá a zajímalo ji, co ji Moudrá Sova darovala. Moc, moc si přála, aby se jí ostatní zvířátka nebála a mohla si zase hrát na louce.

„Mami, Maminko“ křičela Emilka ještě dřív, než otevřela dveře. „Pojďte sem všichni. Moudrá sova mi dala svitek přímo od Čaroděje Erharda, na kterém je napsané tajemství obnovování vztahů.“

Přiběhl Vlčáček Štěpánek, který byl mladším bráškou Emilky, Tatínek Vlk a Maminka Vlčice. Miminka opatrně rozbalovala svitek a začala číst.

Když Maminka dočetla vše, co bylo na svitku, ovládlo místnost absolutní ticho.

„Můžu říct to kouzlo?“ Vyštěkl Štěpánek.

„Myslím si, že by ho měla vyslovit Emilka. To ona ho přinesla a hledala odpověď na své trápení.“

„SPEMUTATIO“ řekla Emilka a na spodní části svitku (pergamenu) se objevil zlatavě svítící text

Omlouvám se Katie, že jsem se s tebou prala a místo, abychom se dohodli, jsem na tebe cenila zuby, vrčela a kousala tě. Cítím se od té chvíle mizerně a je mi z toho smutno. Navíc si se mnou nechceš hrát. Ty se teď na mě nemůžeš spolehnout, že se nebudu chovat stejně, bojíš se mě. Do budoucna slibuji, že když mi vezmeš hračku, tak najdeme řešení, jak ji můžeš mít ty i já, nebo tě poprosím, abys mi ji vrátila. Můžeš mi prosím odpustit?

Mrzí mě, že jste museli vidět naši rvačku a hádku s Veverkou Katie. Bylo mi z toho moc smutno a mrzelo mě, že se mě bojíte. V budoucnosti nedovolím, aby taková hádka a pranice vznikla. Můžete mi prosím odpustit?

Včera večer jsem se potají dívala na tablet a pouštěla jsem si na YouTube pohádku. Udělala jsem to v době, kdy jsem dávno měla spát. Stále to mám ve své hlavě a cítím se špatně, že jsem poškodila vaší důvěru Maminko a Tatínku. Vy se teď na mě nemůžete spolehnout, že budu ctít své slovo a budu dělat to, co očekáváte. Slibuji, že když mi dáte dobrou noc, tak nebudu dělat nic, co jsme si řekli, co vím a co se očekává, že nebudu dělat. Prosím, odpusťte mi to! 

Podváděla jsem ve škole při psaní písemky. Opisovala jsem….

„To stačí!“ zakřičela Emilka. „Ten svitek je asi poškozený. Chtěla jsem jen radu na tu rvačku s Veverkou, ale on prozrazuje všechno, kde jsem nebyla v integritě.“

Tatínek se usmál vyslovil zaklínadlo „SPEMUTATIO“. V tom se objevil nový text, který byl ještě delší než ten Emilčin. „Nikdo z nás není dokonalý. Být zvířátkem integrity je jako lezení na horu bez vrcholu. Je důležité, aby sis pamatovala, že vztahy s ostatními zvířátky jsou naší biologickou potřebou, stejně jako potřeba se najíst. Bez nich nám není dobře, jsme smutní, nic nás nebaví a máme špatnou náladu naše tělo chřadne.“

„Děkuju Tatínku. Máš pravdu, protože i já se tak cítila“ Řekla Emilka.

Emilka už na nic nečekala a hned utíkala za Veverkou Katie. Ta si hrála s oříšky a byla vyděšená, když uviděla Vlčici Emilku.

„Ahoj Katie, přišla jsem se ti omluvit a obnovit naše kamarádství.“ Se sklopenýma ušima řekla Emilka. „Hodně jsem na tebe vrčela a byla jsem děsivá.“

„Ano, moc jsem se tě bála. Měla jsem strach, že mě zakousneš.“ Řekla Katie.

„Mrzí mě to a byla jsem z toho smutná. Uvědomuji si, že se teď bojíš a nemůžeš se na mě spolehnout, že to neudělám znovu.“ Pokračovala Emilka a pak obejmula Katie. „Jsi moje nejlepší kamarádka a já slibuji, že se v budoucnosti s tebou vždy dohodnu a budu hledat řešení, abychom si mohli spolu dál hrát a hračky si půjčovat.“

Katie měla jiskřičky v očích a oooobrovskou radost. „Mám tě moc ráda Emilko.“

„Já tebe taky Katie“

V dalším příběhu si ukážeme, jak pracovat se špatnou náladou a pomocí jednoduchého cvičení si ji vylepšit.

Pro rodiče a učitele

Technologie na obnovení integrity je tím nejčarovnějším zaklínadlem, které dokáže změnit vše, co se vám stane. Připustíte-li, že veškeré události, které se vám dějí si interpretujete pomocí jazyka, tak můžete přijmout, že lze pomocí jazyka vše v naší hlavě napravit (přepsat). Pomocí jazyka můžeme vytvořit nepořádek v hlavách druhých lidí, nebo jim a sami sobě pomoci s jejich uklizením. Technologie na obnovení integrity je nástrojem, kterým dojde k nastavení jakékoliv mysli druhých lidí. Vychází z naší schopnosti empatie, kterou máme vrozenou a je naší přirozeností. Pokud empaticky vyjádříte dopad na druhé a sdílíte dopad na vás samotné, tak dochází v limbické části mozku aktivaci pozitivních emocí, aniž byste museli složitě vysvětlovat, co se stalo a proč se to stalo, tak stačí vyjádřit dopad na vás a na druhé a dát slib, jak budete jednat v budoucnosti. Na závěr je nutné druhou stranu požádat o odpuštění. Tento bod většina lidí vynechává. Žádost o odpuštění je klíčovým řečovým aktem, díky kterému si převezmete zodpovědnost.

Dejte si pozor na situace, kdy se děti snaží vysvětlit důvody a okolnosti, které je vedli k jejich chování. Jejich obhajování nebo obviňování nevede k obnovení integrity vztahu.  Stejně vzniklá situace už nejde změnit a je minulostí, proto vysvětlování nemá cenu. Uvedu příklad přímo z pohádky. Při vyřčení kouzelného zaklínadla svitek zobrazuje vzorové ukázky, jak obnovit integritu. Pokud na začátku bylo napsáno: „Včera večer jsem byla na tabletu, protože jsem nemohla usnout, a navíc jsem na vás byla naštvaná.“ Nebo. „Omlouvám se, ale musel jsem ve škole opisovat, protože nám utekly krávy a já je musela honit po lese a neměla čas se učit.“ Možná vám dám příklad ze světa dospělých. Jedete z Brna do Prahy na jednání a díky koloně na dálnici D1 přijdete na schůzku o 15 minut později a začnete slovy: „Omlouvám se, ale byla kolona na D1.“ Vidíte teď ten rozdíl?

Vyslovím tajné zaklínadlo za vás SPEMUTATIO:

Přestože jsem 30 min. před příjezdem volal, že na D1 kolony, tak se při zahájení schůzky, na kterou jsem přijel pozdě omluvím tímto způsobem: „Omlouvám se, že jsem nedorazil v 10:00 hod. Jak jsme se dohodli. Je mi to nepříjemné a přeji si, aby to nemělo vliv na naše jednání. Uvědomuji si, že jste museli na mě čekat a teď se nemůžete spolehnout, že až půjde o něco důležitého, že budu ctít své slovo a dodržím ho. Do budoucna slibuji, že si dám mnohem větší časovou rezervu a vyrazím ještě o 30 min. dříve. Je k tomu ještě něco potřeba říct? prosím, odpusťte mi to!“

Ano, já vím… „Tohle se naše děti nemohou naučit, vždyť ani já to nedokáži použít…“ Měl jsem na to stejný názor. Nic nového vám nepůjde snadno a neříkám, že obnovení integrity je snadné. Proto to učíme děti už od 3 let, aby se to stalo jejich sebevyjádřením. Dokonce naše děti narážejí na to, že se jim děti ve škole smějí, že se tak složitě omlouvají, vždyť přeci stačí říct jen omlouvám se, nechtěl jsem.

Cílem této pohádky je využít vědeckých poznatků o tom, jak funguje náš mozek. Být člověkem integrity je zárukou funkčnosti a ta je zárukou maximální produktivity. Jinými slovy, být člověkem integrity je nedílnou podmínkou dobrých vztahů a ty jsou zárukou spokojeného manželství.

Toto cvičení bude vyžadovat záměrný houževnatý trénink. Naše rodina naprosto automaticky obnovuje integritu v celém znění a nikomu z nás nepřijde nijak divné, že empaticky vyjádříme, jak se cítíme, jaký dopad to má na druhé, učiníme slib do budoucna a požádáme o odpuštění. Vyzkoušejte to! Výsledkem bude láskyplné rodinné prostředí, kde se každý může spolehnout na slovo toho druhého, má svobodu bytí a svobodu jednání. Zamyslete se nad tím, kdy naposledy vás někdo žádal o odpuštění a jak jste se u toho cítili. Vnímáte tu sílu otázky „odpustíš mi?“

Otázky pro děti

  • Co čaroděj Erhard napsal do svitku, který se jmenoval Jak obnovit integritu vztahu?
  • Vzpomeneš si na to, jak se obnovuje vztah s ostatními dětmi, když dojde k nějaké nepříjemnosti, nebo porušení pravidel? Pokud si je všechny nepamatuješ, tak si je znova s rodiči napište na papírek a připevněte třeba na ledničku.
  • Jaké to bylo pro Veverku Katie, když se ji Vlčice Emilka omlouvala a obnovovala s ní integritu jejich vztahu?
  • Stala se vám podobná situace, kdy se vám někdo neomluvil? Jaké by to bylo, kdyby měl u sebe svitek čaroděje Erharda a obnovil s vámi integritu vašeho vztahu?
  • Proč je důležité vždy na konci vaší omluvy požádat o odpuštění? Jak se cítíte a co si myslíte, když vás někdo žádá o odpuštění?
Tagy: