Přežívání vs. Přispívání

Jste majitel firmy, generální ředitel nebo podnikatel, který stále přemýšlí, proč se ostatním daří lépe než naší společnosti, jak to dělají, že jsou tak úspěšní?

Položte si zásadní otázky:

  • O čem je můj život?
    • Co sám sobě poskytuji?

Několik mých klientů bylo při hlubokém koučinku upřímných a objevili, že jejich život je o přežívání. Doslova říkali: „Musíme to přežít, vydržte ještě chvilku, za rok bude lépe.“

Co myslíte? Jak na tom byli za rok?

Ano.

Pořád stejně – musíme to přežít. Přestože se jim začalo dařit, tak hned vytvořili novou situaci, ve které postavili celou svou firmu do situace, aby řešila mód přežití.

Představte si, že chcete svou firmu prodat a investor se zeptá: „Jak to jde?“ Pokud odpovíte „Musíme to přežít, vydržte chvilku, za rok bude lépe“, pravděpodobně až téměř jistě se usměje a místo nabídky na uzavření dohody vám doporučí, abyste absolvovali nějaký kurz nebo si přečetli knihu.

Nepřežívejte – Přispívejte

Každý z nás konec konců neustále bojuje o přežití. Pracujeme, abychom měli peníze a přežili. Chráníme se před útoky dravců, abychom přežili. Pokud svůj život začnete vidět jako příležitost k přispění společnosti (celému světu), tak získáte jiný kontext k vašemu způsobu bytí a způsobu jednání.

Podívejte do přírody nebo na vaši zahradu. Pokud nějaká rostlina nebo zvíře přežívá, tak doslova bojuje o přežití a vy to na první pohled poznáte. Každý to vidí. Každý si toho všimne. V podnikání je to stejné. Některé firmy mají naleštěná loga, krásné webová stránky a upravené manažery, ale když budete autenticky naslouchat slovům, které se schovávají za jejich slovy, tak uslyšíte přežívající firmu.

Nebo uslyšíte firmu, která přispívá?

Co říkáte u vás ve firmě?

„Chci udělat rozdíl v životech druhých lidí.“

„Chci za sebou zanechat dědictví.“  

Chci mít dopad (vliv) na budoucí generace, aby mohli žít spokojenější, šťastnější a sebenaplňující život.“

Mě to dává smysl. Pokud souhlasíte s tím, že jsme bytosti, kteří tvoří kmeny, tak je zřejmé, že nemůžeme dlouho přežít sami bez pomoci ostatních. Nejlepší členové kmene přispívají. Nejhorší členové kmene způsobují poškození, a nakonec jsou vyhnáni a začnou jen přežívat.

Příroda upřednostňuje příspěvek.

Dnes v naší společnosti přežití není o skutečném přežit (strach o život), dnes jde o drama.

Pokud ve vaší společnosti, organizaci nebo podnikání panuje drama, tak přežíváte.

Pokud ve vaší společnosti panuje radost, štěstí a nadšení, tak přispíváte.

Kontext je rozhodující

Způsob, jakým je vaše společnost nastavena na mód přežití nebo přispívání, můžeme nazvat kontextem, skrze který se vám jeví svět a skrze který jednáte.

Je jedno, jestli máte kontext přežití nebo kontext přispívání, oba v zákulisí tahají za nitky a mají vliv na vaše výsledky.

Veškeré procesy, vedení a bytí ve vaší organizaci spočívá v jazyce, který používáte. Pokud váš jazyk není založen na vytvořené budoucnosti s posilňujícím kontextem přispívání, tak se můžete spolehnout, že budete mít pravděpodobnou budoucnost vycházející ze zákonů přírody. Budete přežívat. Je jedno jak dlouho, ale každý si toho dříve nebo později všimne.

Miroslav Sázovský

Jakou využijete jedinečnou schopnost vaší společnosti, abyste udělali rozdíl, zanechali dědictví a měli vliv (dopad) na svět?

Znova se sami sebe zeptejte:

  • O čem vaše podnikání?
    • Co v realitě skutečně poskytuje?

Co kdybyste se právě teď, když čtete tento článek, sami sebe zeptali: „To, co teď dělám, dělám to skrze kontext přežití nebo přispívání?“

Moje odpověď:

Vytvářím možnost žít druhým lidem život, který stojí za to žít. Jsem zdrojem a součástí něčeho většího než jen způsob, za koho se považuje, abychom byl přínosem lidem, kteří se rozhodli zanechat za sebou dědictví, být přínosem a mít exponenciální vliv (dopad) na svůj svět.

Miroslav Sázovský

Máte možnost se mnou spolupracovat. Každý rok pracuji jen s pěti klienty, kterým jsem přínosem (příspěvek), aby mohli dosahovat výsledků, které jim nyní připadají nemožné nebo nepředstavitelné. Otázkou není, zda mám čas nebo zda budete mít na mě dostatek peněz, ale zda mi představíte takový projekt, který bude přínosem (příspěvkem) světu, že bude i v mém zájmu se každé ráno probouzet a přemýšlet, kdo mohu pro vás být, abych vám mohl sloužit tak mocně, že budeme mít příležitost udělat další krok k úspěšnému naplnění záměru, smyslu a cíli, ve kterém bude naplněný zájem všech zúčastněných stran.

Máte takový projekt a nechcete na to být sami? Potřebujete vedení, kouče a někoho, kdo vám bude naslouchat, říkat vám věci, které nevidíte a které se vám ostatní bojí říct?

Pak mě kontaktujte, rád uslyším, jak chcete přispět. Vy budete mluvit. Já budu poslouchat. Společně budeme tančit. Váš život a podnikání vzplane.