Váš tým potřebuje kouče

Dobrý lídr musí být i dobrý kouč.

Podle Roberta Hargrove, který ve své knize Masterful Coaching popisuje, že nejlepší generální ředitelé na světě tráví většinu svého času koučováním.

Váš tým je váš tým a kdo jiný by ho měl koučovat.

Mám za sebou velmi nepříjemnou zkušenost, která mi poskytla velké uvědomění. V roce 2009 jsem vedl jako CEO fabriku o 120 zaměstnancích. Dnes mohu říct, že jsem v té době nevěděl nic o tom, co je to být lídr a efektivně uplatňovat leadership. Nevěděl jsem nic o tom, jak koučovat svůj tým. Byl jsem přijat na pozici CEO v době, kdy společnost měla velké problémy a byla těsně před krachem. Nepodařilo se mi ji zachránit. Bylo to velmi těžké rozcházení s lidmi, kteří v posledních měsících pro firmu doslova dýchali, aniž by dostali zaplaceno za svou práci.

Jako ředitel výrobního závodu jsem byl neustále obklopen lidmi, ale měl jsem pocit osamělosti. Všichni očekávali, jak se budu chovat, co jsem vymyslel a co jim řeknu. Kde seženeme peníze, abychom společnost zachránili a mohli jim vyplatit výplaty.

Byl jsem pod velkým tlakem a nikdo mě nevedl, nikdo mě nekoučoval a já nedokázal vést a koučovat ostatní. Dnes bych jako první věc jako CEO začal řešit, kdo je firemní kouč a jak jsou všichni klíčový lídři v neustálé konverzaci o tom, co je to leadership a koučink.

Koučování leadership jsou techniky využívané pro dosažení záměru k naplnění zájmu všech zúčastněných stran, které je nutné zvládnout na mistrovské úrovni. Dalo by se říct, že se jedná o umění bytí člověkem, který vede sebe a ostatní do budoucnosti, která by se jinak nestala.

Kdo vás koučuje a vede?

Pokud odpovíte nikdo, tak je těžké si představit, že můžete být dobrý kouč nebo lídr. Prezidenti, generální ředitelé, CEO a lídři na různých úrovních potřebují kouče, jinak mají pravděpodobnou/téměř jistou budoucnost.