Změna práce a změna kariéry – strategie a plán

V roce 2016 jsem se rozhodl udělat kariérní změnu a trvalo mi 3 roky, než jsem udělal odvážný krok. Dalo se to zvládnout mnohem rychleji, ale já se bál a všichni mi říkali, že jsem blázen. Podělím se s vámi o zkušenost, proč změna profesního zaměření a celé mé kariéry trvala tak dlouho a jak to vy můžete zvládnout mnohem rychleji.

Skončit se současnou kariérou a zaměstnáním uznávaného experta v oboru nebylo vůbec jednoduché. Potýkal jsme se s vnitřním bojem, strachem, obavou, frustrací a touhou. Opustil jsem zlatou expertní klec a vydal se do světa koučinku a leadershipu. Nechtěl jsem klesnout o level níž, nebo začít pracovat od nuly. Chtěl jsem jen změnit profesní zaměření a pokračovat tam, kde jsem skončil a jen přidat techniky koučinku a leadershipu. Jak ale udělat to, že budu vydělávat dostatek peněz a nezastavilo se mé cash-flow?

1. Musíte mít emočně silný závazek a velkou odvahu

Prvním a nejdůležitějším krokem, jak změnit své profesní zaměření, kariéru nebo práci je vytvořit silný emoční závazek. Závazek, který učiníte musí vycházet z vámi vytvořené budoucnosti. Není možné vytvořit závazek, který bude vycházet ze zkušeností z minulosti nebo přítomnosti. Taková závazek není ničím větším, než jste vy samotní a díky tomu budete mít jen pravděpodobnou až téměř jistou budoucnost.

Skutečně úspěšní lidé jsou běžní jako jste vy nebo já. Jediné, v čem se liší jsou jejich velké závazky být zdrojem a součástí něčeho většího než jen způsob, za koho se považují.

Není vůbec jednoduché dostat se za způsob, za koho se považujete a z tohoto způsobu bytí a jednání vytvořit emočně silný závazek. Dnes bych to bez vedení a koučování nedělal. Nikdo z nás není bez záměrného tréninku schopný překonat sám sebe ve způsobu, za koho se považuje. Způsob, za koho se považujete je oblast toho, co nevíte, že nevíte.

Nelze opustit zemi, kterou jste ještě neobjevili.

2. Udělejte odvážný skok do neznáma

Dodnes si pamatuji na pocit, kdy jsem poslal do celé své databáze 1217 kontaktů email, že definitivně končím jako specialista na sklo a dále budu pokračovat jako konzultant, kouč a lídr úspěšných lidí s velkým vlivem a přínosem na svět. Třásli se mi ruce a hned jak jsem tento email poslal, musel jsem se jít projít. Čekal jsem nějaký velký třesk, ale nic se nestalo. Celému světu bylo jedno, jaké mám úmysly a jak velkých chci mít dopad.

Proč mi to trvalo 3 roky, než jsem dokázal napsat tento email? Neměl jsem dostatek sebedůvěry, která pramenila z toho, že nemám dostatečné schopnosti vést a koučovat. Tři roky jsem záměrně a houževnatě každý den studoval, po práci koučoval a vedl své první klienty. Učil se, co znamená být prosperujíc kouč, který efektivně vede a kouče lidi, kteří se již v jedné oblasti svého života dostali na pomyslný vrchol, kde se zastavili a další krok jim připadá nepředstavitelný.

3. Jak dlouho získávat schopnosti pro zvýšení sebedůvěry?

Určitě jste slyšeli, že ve sportu je nutné pro mistrovské zvládnutí určité disciplíny záměrně trénovat 10.000 hodin. Když vám teď napíšu, že v intelektuálních disciplínách stačí pro jejich mistrovské zvládnutí jen 3 roky, tak začnete chápat, proč jsem tři roky záměrně trénoval. V oboru stavebnictví jsem svůj obor zvládl na mistrovské úrovni. Chtěl jsem pokračovat a na trhu vystupovat jako expert a specialista, proto jsem 3 roky záměrně trénoval koučování, vedení a práci s nepořádkem v myšlení lidí.

Záleží na vás, jak moc chcete záměrně trénovat, nebo jakou cestou se vydáte. Když budete mít profesionální vedení kouče a lídra, tak můžete vše zvládnout mnohem rychleji. Je důležité mít na paměti, že musíte mít buď velké finanční rezervy nebo tuto práci začít dělat tak, abyste se nedostali do finanční či existenční krize. Když budete mít správnou strategii a plán, tak do roka začínáte svou novou kariéru a profesi.

Jsi konzultant, expert nebo specialista a chceš být kouč?

Pokud je vaším záměrem být prosperující kouč a lídr, který koučuje, vede a pracuje s nepořádkem v myšlení svých klientů. Ročně pracuje jen pro 5 dobře platících klientů a pracuje jen na dlouhodobé kontrakty, tak vás mohu vést a koučovat.

Sám jsem si celým procesem prošel a nyní koučuji a vedu jen 5 lidí ročně, kteří mají projekty, které mě každý den ráno pohánějí k položení si otázky: „Kdo dnes mohu být, abych mohl svým klientům sloužit tak mocně, že se společně přiblížíme o 1% až 3% blíž k cíli naší mise.

Představte si práci, kdy jsme pánem svého času. Pracujete jen na projektech těch klientů, kteří naplňují i váš zájem. Nehledáte, ale vytváříte klienty. Neprodáváte služby a koncepty, ale stáváte se kupujícím – někým, kdo rozhoduje a vybírá.

Neprodávejte koncept, nechte lidi kupovat jejich sen

Pro většinu lidí je nejtěžší fází přechodu na novou kariéru kouče prodej koučinku. Kladl jsem si stejnou otázku. „Jak to udělat, aby lidé koupili dlouhodobý program, který začíná na 300.000,- Kč bez DPH a ještě podepsali dlouhodobý kontrakt, ve kterém při zrušení spolupráce nevracím peníze?“

Našel jsem způsob a vytvořil si svůj postup, který teď učím kouče, obchodníky a lídry v různých oblastech podnikání. Když začnete vnímat prodej jako řečový akt, ve kterém intelektuálně zapojíte klienta do jeho vytvořené budoucnosti a následně ho necháte udělat první emočně angažovaný krok do právě vytvořené budoucnosti, tak získáte klienta na celý život.

Chcete umět tento postup?

Chcete být prosperujíc kouč, koučovat, vést a pracovat s nepořádkem lidí, kteří jsou často bohatší, úspěšnější a chytřejší, než jste vy samotní?

Kontaktujte mě. Každý rok pomáhám dvě lidem, kteří chtějí být prosperujícími kouči. Rok je připravuji, aby objevili nový jazyk koučinku a leadershipu, skrze který vidí svět a v tomto světě jednají.

Budu vás koučovat, vést a pracovat s vámi tak, abyste měli přístup ke všem mým materiálům, technikám a strategiím, jak koučovat a vést úspěšné lídry, podnikatele, politiky nebo prezidenty firem, organizací nebo vlád.